ART LEMUR
KI KICSODA?
A kérdések mellett látható + jelre kattintva, legördülő menüben láthatod a választ!
KI KICSODA?
A kérdések mellett látható + jelre kattintva, legördülő menüben láthatod a választ!
Ki nevezte el a Vespa motort?
1884-ben a Rinaldo Piaggio által vezetett Piaggio cég luxushajók berendezéseihez gyártott faanyagokat. Később motoros hajókat, repülőgépeket és hidroplánokat készítettek. A II. világháború szörnyű kárt okozott a cég életében, a gyárt szinte porig rombolták. Enrico Piaggio-ra, Rinaldo fiára várt a feladat, hogy újraépítse a céget. Az ő ötlete nyomán született meg a tömeggyártásra alkalmas, olcsó kis motor, a Vespa. Egyedi kialakítását annak köszönheti, hogy Enrico gyűlölte a motorokat, mert alaktalannak és kényelmetlennek tartotta őket, ami ráadásul jól össze is kenheti az ember ruháját. Kérése nyomán fejlesztették ki mérnökei a repülőgépre emlékeztető karosszériát. A Vespa (‘darázs’) 1946-ban jelent meg, amit maga Enrico nevezett el, mert az első tervek egy darázsra emlékeztették.
Ki alapította a Gucci-t?
Guccio Gucci cégalapítót fiatal korában lenyűgözte a szállodai munkája során megpillantott pazar poggyászrengeteg. Ezt követően kezdett finombőráruval foglalkozni, első üzletét 1923-ban Firenzében nyitotta. A II. világháború alatti anyaghiányt pótolva vászonból kezdett el tervezni, 1947-től használta a két egymásba fonódó G betűt, mint a cég védjegyét. 1953-ban nyitott New Yorkban üzletet, amely elindította a Guccit a siker felé vezető úton. A legnagyobb segítséget az amerikai filmsztárok megnyerése adta, amely a mai napig is befolyásolja a luxusmárka eredményeit.
Ki alkotta újra a telefont?
Steve Jobs az Apple akkori ügyvezetője a 2000-es évek elején olyan számítógépet álmodott meg, ahol közvetlenül a képernyőre lehet gépelni, billenytűzet vagy egér használata nélkül (multi-touch). Az Apple mérnökei ki is dolgozták a tervet, amikor Jobs-nak újabb ötlete támadt: a technológiát mobiltelefonra kellene alkalmazni. A fejlesztés 2005-ben kezdődött, majd az eredeti iPhone-t 2007. január 9-én mutatta be Steve Jobs. Akkor így nyilatkozott: „a mai napon az Apple újraalkotja a telefont.”
Enzo Ferrari és a „Cavallino Rampante”
A Ferrari autógyár emblémája a „Cavallino Rampante”, azaz az „ágaskodó lovacska”. 1923. június 17-én Enzo Ferrari, a cég alapítója megnyert egy Grand Prix versenyt, ahol Francesco Baracca első világháborús olasz hős édesanyja arra kérte, hogy fia szokását követve fessen egy fekete ágaskodó lovat autóira, mert az „szerencsét hoz”. Enzo Ferrari némileg módosított az emblémán: a fekete lovat sárga címerbe helyezte, lovának farkát felfelé állónak rajzolta. Állítólag Baracca az ágaskodó ló ötletét egy német pilóta repülőgépéről másolta, mert csikója rendkívül hasonlít Stuttgart címerében látható lófigurára. Érdekes, hogy a Stuttgart és a Scuderia név is az ‘istálló’ szóból származik. Stuttgart ma a DaimlerChrysler és a Porsche autógyárak otthona.
Ki volt Adolf és Rudolf Dassler?
A Dassler fivérek, Adolf és Rudolf 1920-ban a családi cipőgyárat sportcipő gyártásra állították át. A sport irányából közelítették meg a termékfejlesztést, minden sportágnak saját cípőt akartak készíteni. Adolf folyamatosan jelen volt a sporteseményeken és igyekezett feltérképezni a sportolók az igényeit. Már a ’20-as évek közepétől kísérleteztek a stoplis cipőkkel, majd az 1928-as olimpián debütáltak az első Dassler-cipők.
A háború alatt a két testvér és családjaik kapcsolata megromlott, ami végül szakításhoz vezetett. 1947-ben Adolf újraindította a termelést, és a cég 1949-ben felvette az Adidas nevet. (Adi+Das=Adolf beceneve+a Dassler név). Rudolf pedig az ugyancsak népszerű és sikeres Puma márkát hozta létre. Adolf volt az első vállalkozó, aki híres sportolókkal reklámozta a termékeit: Jesse Owens, Muhammad Ali, Franz Beckenbauer.
Ki volt Zsolnay Vilmos?
1865-ben vette át bátyjától a pécsi Zsolnay gyár vezetését. De nem csak gyárigazgató volt, hanem különböző újító technológiákkal kísérletezett. Ő dolgozta ki a porcelánfajansz technikát, amivel a gyár az 1978-as párizsi világkiállítás Nagydíját is megnyerte.
Kinek a nevéhez köthető a Magyar népmesék rajzfilm sorozat?
Jankovics Marcell 1977-től több évtizeden át tervezte, rendezte a népmeséket bemutató sorozatot. A Pannónia Filmstúdió kecskeméti műtermében készült. Látványában a népi kultúra világát jelenítették meg, ami addig az animációs filmek világában nem volt jellemző.
Ki alkotott élete végén Tahiti napfényes szigetén?
Paul Gauguin 1891-ben érkezett Tahitire, ahol haláláig élt és dolgozott. Művészetének kiteljesedését hozta számára ez a korszak, az ekkor készült alkotásain a sziget és az ott élő emberek hatása jelenik meg.
Ki rajzolta az irodalomkönyvekben látható író és költő portrék legtöbbjét?
Rippl-Rónai József kaposvári születésű festőművész 1923-ban megnyílt kiállításán mutatta be jeles író kortársairól készített pasztell képeit. Olyan művészek szerepeltek a képeken, mint például Móricz Zsigmond vagy Babits Mihály. Ezekkel a rajzokkal találkozhatunk szinte a mai napig az irodalom könyvek lapjain.
Chanel parfüm, Chanel kosztüm. Kinek a nevéhez fűződik?
Gabrielle „Coco” Chanel francia divattervező a 20. század divatjának legmeghatározóbb alakja volt. Világhírű parfümje a Chanel No.5. A Chanel kosztümként emlegetett ruhadarab tweed szövetből készült és divatőrületet robbantott ki Párizsban. Az általa alapított divatház mind a mai napig virágzik.
Ki rendezte a Maestro című magyar animációs filmet?
M. Tóth Géza 2007-ben rendezte az Oscar-díjra is jelölt rövidfilmet. Az egészen egyedi hangulatú történet egy énekes madár színre lépés előtti felkészülését mutatja be. Érdekessége, hogy alkotója eredetileg bábfilmként képzelte el, de végül 3D animáció lett belőle.
Ki volt Remington?
Remington nem egy ember volt, hanem egy cég, a híres írógépek gyártója. A feltaláló Christopher Latham Sholes, amerikai újságíró volt. Sholes fiatalon nyomdásznak tanult, majd hetilapot indított. Itt kezdett kísérletezni az írógéppel, majd 1868-ban szabadalmaztatta azt. A sors fintora, hogy találmányának jogairól 12 ezer dollárért lemondott a Remington cég javára. Külön érdekesség, hogy ő használta a gépen először a QWERTY betűsorrendet, ami azért volt hasznos, mert a gyakran használt betűk így messzebbre kerültek egymástól, könnyebb volt a gépelés.
Ki rendezte a Légy című animációs rövidfilmet, amely Oscar-díjat kapott?
Rófusz Ferenc 1980-ban készítette a 4000 darab zsírkrétarajzból, halszem optikával rögzített filmet. Az Oscar-díjat is elnyert alkotás egy izgalmas eseménysorozatot mutat be, aminek érdekessége, hogy mindezt egy légy szemszögéből ismerhetjük meg. Ha nem láttad még, nézd meg, kihagyhatatlan élmény!
Ki rajzolta a Ho-ho-ho-horgász és a Pom-pom meséi rajzfilmeket?
Sajdik Ferenc grafikusművész, az 1980-as években rajzolta kedves és rendkívül egyedi figuráit. A rajzfilmek nagy része könyv formájában is megjelentek.
Ki festette a képzőművészet leghíresebb virágait?
A művészettörténet leghíresebb virágai minden bizonnyal Vincent Van Gogh napraforgói. Van Gogh 1888-ban több napraforgós csendéletet is festett, a legtöbbször bemutatott kettőn, 12 és 14 napraforgó van. Egy kutató szerint, a valóságban valószínűleg nem azokban a vázákban állhattak a napraforgók amiben a képen láthatók, mert túl vastag lett volna a száruk a vázákhoz.
Ki festette a magyar művészettörténet leghíresebb trilógiáját?
Munkácsy Mihály 1881-ben fejezte be a trilógia első darabját, a Krisztus Pilátus előtt címűt. A második darab az Ecce Homo, a harmadik a Golgota címet viseli. Munkácsy soha nem látta a három képet együtt kiállítva. Jelenleg a debreceni Déri Múzeumban látható, állandó kiállításon.
Ki festette a sokak által kedvelt Leány gyöngy fülbevalóval című képet?
Jan Vermeer van Delft holland festő, 1665 körül festette, az egyszerűségében gyönyörű portrét. Hogy kit ábrázol a festmény, nem lehet tudni, a restaurálása során annyi újdonság derült ki róla, hogy a fekete háttér, valószínűleg sötétzöld függöny lehetett.
Ki tervezte a "Vízesés-házat"?
Frank Lloyd Wright amerikai építész, 1939-ben tervezte egyik leghíresebb alkotását, a Vízesés-házat. Az épület az amerikai Pennsylvania államban található, magánház. Wright az organikus, természetközeli építészet mestere volt, így a ház különlegessége egy patak, amely keresztülfolyik az épületen.
Kinek a nevéhez fűződik a Bauhaus?
1919-ben, Walter Gropius által Weimarban alapított képző-és iparművészeti iskola. Célja a művészetben a célszerűség, a világos megfogalmazás gondolata. Kialakították a Bauhaus stílust, ami modern anyagok, geometrikus formák, sima felületek használatát jelentette. Neves művésztanárok tanítottak itt, mint Vaszilij Kandinszkij vagy a magyar Moholy-Nagy László.
Ki álmodta papírra, a Négyszögletű Kerekerdő "díszes" társaságát?
Ki ne ismerné Mikkamakkát, Bruckner Szigfridet vagy Dömdödömöt? De ki illusztrálta a mesekönyvet? Réber László grafikus 1985-ben rajzolta meg a könyv figuráit.
Ki tervezte a Vámpírok bálja című világhírű musical hazai bemutatójának díszleteit és jelmezeit?
Erkel László „Kentaur” díszlet és jelmeztervező tervezte, 2004-ben. Az eredetileg Roman Polanski által 1967-ben rendezett film musical változata, amit Magyarországon 2007-ben mutattak be. Olyan jól sikerültek Kentaur díszletei és jelmezei, hogy Polanski maga is a világ legjobbjának tartotta. Különlegességei, a mesterségesen öregített anyagok, az igazi történelmi hangulat, mely megidézi a régi Erdély levegőjét.
Ki festette, Európa leggrandiózusabb műalkotását, a Sixtus-kápolna mennyezetfreskóját?
1508-ban, II. Gyula pápa rábeszélésére, Michelangelo hozzálátott a freskó megfestéséhez. A 460 négyzetméteres mennyezetre, kilenc bibliai jelenet került, melyek közül a legismertebb, Ádám teremtése.
Ki festette a Majális című képet, melyre önmagát is ráfestette?
Szinyei Merse Pál 1873-ban festette a méltán híres festményét. Az impresszionistákhoz hasonlóan, a napfény forma- és színalakító szerepével próbálkozott. A képre önmagát is ráfestette, hason fekve, a nézőnek hátat fordítva falatozik.
Ki tervezte a rendszerváltás leghíresebb plakátját?
Orosz István grafikusművész, 1990-ben készítette a Tovarisi konyec! feliratú plakátot, amellyel szinte egyetlen éjszaka alatt teleragasztották az egész országot. Mivel akkor még nem volt számítógépes technika, így a tervet a grafikusnak kellett úgymond színekre (C,M,Y,K) bontania. Orosz István a különböző színű rétegeket külön papírokra kézzel rajzolta fekete tussal. Ezt a nyomdatechnológiában használatos munkafázist ma már számítógépek végzik.
Kinek a festményein szerepelt a cédrusfa motívum?
Csontváry Kosztka Tivadar magyar festő, a libanoni hegyekben, az 1900-as évek elején festette a Magányos cédrus és a Zarándoklás a cédrusfához című képeit. A képek olajfestékkel,vászonra készültek, méreteik is lenyűgözőek, közel 2×2 méteresek.