ART LEMUR
AHA!
A kérdések mellett látható + jelre kattintva, legördülő menüben láthatod a választ!
AHA!
A kérdések mellett látható + jelre kattintva, legördülő menüben láthatod a választ!
Mire jó egy könyv az olvasáson túl?
Megmagasítani vele valamit, ajtótámasznak, súlyzóként, papírnehezéknek, párnának, könyvtámasznak, rajzlapnak, tüzelőnek, WC papírnak, csomagolópapírnak, titkos “széfnek” stb.
Hogyan tudsz kicsavarozni egy elroncsolódott csillagfejű csavart?
Nyomkodj a csavar fejébe egy befőttes gumit, így csavarozd ki a csavarhúzóval a csavart a szokásos módon. Mivel jobban tapad a csavarhúzó a gumifelületen a csavar fejébe, 90% az esély, hogy sikerül kicsavarozni.
Miért javasolt az új cipzárokat beszappanozni?
A szappan egyfajta zsíradék, amin két műanyag felület könnyebben csúszik. (cipzár és a kocsi)
Hogyan tudsz vonalzó nélkül egy A4-es papírból négyzetet készíteni?
A téglalap egyik sarkát felhajtjuk a szemben lévő oldal éléhez addig, amíg a lap alsó vonala rá nem fekszik tökéletesen a szemközti élre, majd a „felesleges” részt letépjük.
Hogyan rajzolj kört, körző nélkül?
Nagyon egyszerű dolog, csak egy rajszög, egy ceruza és egy darab spárga vagy fonal kell hozzá. Kösd a spárga egyik végét a rajzszögre, majd a rajzszöget szúrd a lapod közepére. Mérd a spárgára, hogy mekkora kört szeretnél, ezután ezen a helyen kösd a spárgára a ceruzát. A rajszög körül forgasd el a spárga végén lévő ceruzát, ami így kirajzolja a körödet.
Hogyan kell helyesen gipszet keverni?
A gipszet, mindig úgy keverjük, hogy először vizet öntünk az edénybe, amiben keverni szeretnénk. Majd ezután, szóró mozdulatokkal a víz tetejére kezdjük hinteni a gipszet. Addig szórjuk, amíg olyan mennyiség lesz benne, ami a vízből már magától kiemelkedik, ekkor kézzel, alulról felfelé kanalazó mozdulatokkal összekeverjük. Akkor jó, ha krémes állagú, lágyan folyós lesz.
Hogyan készül a nyomódúc?
Nyomódúc és némi ruhafesték segítségével szép nyomott textil készíthető. Persze mintát nyomni nem csak textilre lehet. A dúchoz dekorgumira és vastag kartonra van szükséged. Rajzold a dekorgumira a kívánt mintát, majd vágd ki! Ezután a kartonra rajzold át, de az eredeti szélénél hagyj rá pár centit. Ragaszd össze a dekorgumit és a kartont!Már készen is van a nyomódúcod. Festékezd be és nyomd a felületre!
Mit tegyek, hogy a szén vagy pasztell rajzom időtálló legyen?
Mivel, két por állagú rajzeszközről van szó, ezért a képeket, elkészültük után fixálni kell. Ez azt jelenti, hogy valamilyen lakkszerű anyaggal lefújjuk. Használhatsz, üvegben kapható fixatívot, amit kis fújócső segítségével lehet felvinni a lapra, vagy egyszerűen lefújhatod hajlakkal. A rajzot a földre érdemes lefektetni, és egyenletesen végigfújni, majd hagyni megszáradni.
Mi az a francia varrás?
Általánosan, két anyagszél összevarrásánál, a széleket el kell tisztázni, hogy ne tudjanak kifoszlani. A francia varrással, nagyon elegáns varrásszélt lehet készíteni, mivel ilyenkor a széleket a két anyag közé rejtjük. A varrásnál a fonák oldalakat egymás felé fordítva varrjuk végig, majd a varrásnál meghajtva, a színén újra végigmegyünk.
Kép forrása: Designhands
Miért és hogyan feszítjük fel az akvarell papírt a rajztáblára?
A vízfestékkel vagy akvarellel való festés előtt, az akvarell papírt célszerű „felfeszíteni” a rajztáblára. Erre azért van szükség, mert a festés során a hol nedves, hol száraz lap hullámossá válik. A felfeszítés tulajdonképpen kifeszítést jelent a táblára egy ragasztószalag segítségével. Elsőként mind a lapot, mind a táblát egy szivacs segítségével teljesen be kell nedvesíteni. Majd a vizes lapot enyves ragasztószalaggal körben a rajztáblára ragasztjuk. A nedves papír megszáradva, teljesen ráfeszül a táblára, így a sokszori vizezés után sem fog elvetemedni, mert a ragasztó nem engedi. Leszedve a tábláról ugyanolyan sima marad, mint amilyen előtte volt.
Kép forrása: Designhands
Mit nevezünk hímzésnek?
Hímzésnek azt a technikát nevezzük, amikor a kész textilbe utólag, tű és fonal segítségével mintákat készítünk. A hímzést régen az anyag azon részén használták, ahol a textil a leginkább ki volt téve a kopásnak, a használat során. Tulajdonképpen megerősítették vele az anyagot, de mivel sok fantáziával rendelkeztek, rájöttek hogy szép mintákkal is el lehet érni a várt eredményt. Sok hímzésfajta létezik. Szálszámolásos hímzés például a keresztszemes, de vannak szabad rajzolatú hímzések is, például a kalocsai vagy a matyó.
Kép forrása: Designhands
Melyek a legelterjedtebb, rajzolásra használt papírok?
Attól függően, hogy milyen anyaggal szeretnénk dolgozni, ki kell választanunk hozzá egy papír fajtát. A ceruzarajzokhoz kiválóan alkalmas a famentes műszaki rajzlap, ismert nevén DIPA. Ha szénnel vagy pasztell krétával rajzolnánk, érdemes érdesebb felületű papírokból választani, például az Ingres (engré) papírt, melyre bordázott felülete miatt a por állagú festékek, jól tapadnak és egyenletesebben kenhetők szét. Másik megoldás lehet az egyszerű háztartási csomagolópapír. Vízfestékkel való festéshez akvarell papírt használunk, vastag, rücskös felülete jól beszívja a vizes festéket. A műszaki rajzok készítéséhez használják az átlátszó, pausz papírt.
Kép forrása: pixabay
Mi az a szövés?
A szövés függőleges és vízszintes szálak keresztezésével létrehozott szövet. A különböző mintázást egyrészt a vetülék(vízszintes), és/vagy a felvető (függőleges) szálak minőségének módosításával (színek, anyagminőségek stb.) másrészt a szálak kereszteződésének adott ritmus(mintázás) variálásával. (pl. vászon szövés, szállebegések, fogazás stb.)
Kép forrása: Designhands
Mi az a papímasé?
A papírmasét, újságpapír darabok felragasztásával, vagy papírpép formázásával készítjük. A vizes papírpépből formát gyúrunk, majd rétegenként helyezzük rá a ragasztós darabokat. Másik módszer, amikor üreges formát szeretnénk készíteni. Ebben az esetben egy már meglévő formára, például tálra, labdára, lufira simítjuk fel a ragasztós papírdarabokat, rétegenként vastagítva a formát.
Kép forrása: pixabay
Lehet radírral rajzolni?
Igen, lehet. A már részben elkészült grafit vagy szénrajzok estében, a radír arra is használható, hogy bizonyos területekről részben visszaszedjük a meglévő rétegeket. Ezzel a tárgyak, formák plasztikusságát lehet még érzékletesebbé tenni. Szépen alkalmazható például a tárgy felületén megcsillanó fény ábrázolására. De nem csak plasztikusság, hanem újfajta felületek is létrehozhatók radírozással, a radírcsíkok ritmus által.
Kép forrása: Designhands
Mit jelent a kasírozás?
A kasírozás a képzőművészetben és a nyomdaiparban használatos kifejezés, egy ragasztási technikát értünk alatta. Kasírozáskor egy felületre egy másikat gyűrődésmentesen kívánunk felragasztani. Ennek az a technikája, hogy a felragasztandó lap hátoldalán a ragasztót egyenletesen egy kis darab papír segítségével szétkenjük, hogy minden részére jusson. Ezt követően úgy fektetjük rá a másik felületre, hogy a széléről kezdve az illesztést fokozatosan fektetjük az alapra, miközben a kezünkkel kinyomjuk, kisimítjuk a levegőbuborékokat a két felület közül. Így a felragasztott lap tökéletesen rásimul a másikra.
Kép forrása: Designhands
Mi az a batikolás?
A batikolás egy textilfestő eljárás, amikor az anyag bizonyos részeit nem éri festék, így foltos minták keletkeznek rajta. Több változata ismert, például amikor az összecsomózott, kötözött textilt mártják festékbe és az elkötött részek fehérek maradnak. De lehet a textilre viasszal rajzolni is, ekkor a viaszozott részek maradnak festetlenek.
Kép forrása: Designhands
Mi az a színkör?
A színkör, a fehér fényből prizma segítségével kinyert színeket tartalmazza. A 12 tagú színkör megalkotása Johannes Itten nevéhez fűződik. A színkör közepén a három alapszín, a vörös-kék-sárga található. A következő körön, az ezekből keverhető elsődleges kevert színek, vagy mellékszínek állnak, a zöld, a narancs és a lila. Majd a legkülső körön a mellékszínekből keverhető 12 szín található.
Kép forrása: pixabay
Mit nevezünk monokróm festészetnek?
A festészetben, az egyetlen színnel vagy egy szín árnyalataival festett képet nevezik monokrómnak. A szó görög eredetű, a „mono” egyetlen, egyforma és a „khróma” szín szavakból jött létre.
Kép forrása: fadmagazine.com
Milyen ecsetfajtákat ismersz?
Az ecsetek fajtáit, az ecsetfejek különbségei adják. Kerek ecset hegyes véggel, lapos ecset, vágott végű lapos ecset, macskanyelv végű ecset, legyező ecset, betűíró ecset. Az egyes típusokat, más-más anyaghoz és technikához használjuk. Akvarellt leginkább kerek hegyes végű ecsettel festhetünk, mert nagyobb felületeket is ki lehet vele tölteni, de vékony vonalak húzására is alkalmas. Fedőfestékekhez a lapos ecseteket érdemes használni, mert a sűrű festéket jobban lehet kenni velük, például olajfesték, tempera, akrilfesték.
Kép forrása: pixabay.com